Nyomtat Elküld Olvasási nézet

I. János 2

 

ÜZENET
A Celldömölki Református Egyházközség igehirdető lapja 2014/38.sz.

Lekció: I.János 2, 2-11

Textus: „És abból tudjuk meg, hogy ismerjük őt, ha megtartjuk az Ő parancsolatait.(...) Aki szereti a testvérét, az a világosságban van..." (I.Ján. 2, 3.10.)

 

Itt van a szüreti vidámságok, mulatságok ideje, ezért talán időszerű, de mégis meglepő a kérdés: voltak már illuminált állapotban...?

Talán még furcsább lesz, amit most mondok: Isten azt szeretné, ha mindnyájan illuminált állapotba kerülnénk...!

A félreértések elkerülése végett először azt nézzük meg, mit NE értsünk ez alatt?

Természetesen -először is-Isten nem buzdít italozásra, mámorra, tudatmódosító szerek használatára... Annál is inkább nem, mert aki ezt teszi, az menekül a valóság elől, az elől, hogy szembe nézzen önmagával, önmaga nehéz, sötét, kilátástalan helyzetével... S ez akkor is így van, ha ő ebben az állapotban nagyon is világosnak, mi több, rózsaszínűnek látja a világot...

Illumináltnak lenni - a szó alapjelentésében- azt jelenti, megvilágosultnak lenni. Ahogy az történt a Kr. e. VI.században Gautámával, aki egy bódhifa alatt megtalálta az élet nagy kérdéseire a választ, megértette a „négy szent igazságot",  végigjárta a „nemes nyolcrétű ösvényt", s Buddhává vált... Vagy ahogy a már előző alkalommal említett tévtanítók, a gnosztikusok fejéből is kipattant egy isteni szikra, s vallották, hogy ők „extra-ismerettel" rendelkeznek Istenről, közvetlen, „bennfentes" viszonyban állnak Vele, s ez a magasabb rendű misztikus tudás fogja őket üdvözíteni, s egyúttal megszabadítani a sötétség illúzióitól... Isten ebben az értelemben sem akarja a mi illuminációnkat, megvilágosultságunkat. Pedig a mai embereknek ez is egy nagy kísértése, hisz hány film, könyv szól ilyen emberfölötti hősökről, üzenve, hogy mi is megtalálhatjuk a végső igazságot, megfejthetünk titkokat, szert tehetünk titkos tudásra, megszerezhetjük a bölcsek kövét...(Ld.Harry Potter)

1, Megvilágosultnak lenni annyit tesz, hogy Isten igéjének világosságában járunk! Minden régi és mai, egyházi és világi gnosztikussal szemben valljuk, hogy nincs új, titkos és nyilvános isteni kijelentés (megtapasztalás igen!), Istent úgy ismerhetjük meg, ha megtartjuk igéjét, parancsolatait, s követjük a világ világosságát, Jézus Krisztust! „Szeretnék lenni, mint Ő, alázatos szelíd, követni híven, mint Ő, Atyám parancsait..." (459/4)

2, Megvilágosultak akkor lehetünk, ha a szeretet fénye ragyogja be utunkat, életünket! „Aki szereti testvérét, az a világosságban van (...), aki pedig gyűlöli a testvérét, az a sötétségben van..." (2, 10-11). Igen, ez számít, hogy tudjuk-e szeretni embertársainkat. S itt nem csupán érzelemről, hanem konkrét tettekben megnyilvánuló szeretetről (agapé) van szó!

Keresztyén körökben is hallottam már: ne erőlködjünk annyira azzal, hogy mindenkit próbálunk szeretni, egyrészt bűnös természetünket nem tudjuk levetkőzni, másrészt vannak, akiket egyszerűen nem lehet, harmadrészt ez a nagy szeretni akarás legfeljebb képmutatáshoz fog vezetni... János viszont éppen azért beszél régi-új parancsolatról (2, 7-8), hogy érzékeltesse: Jézus megjelenésével ez a szeretet megvalósítható, hiszen „már fénylik az igazi világosság..."  (8.v.)

Lehet takarózni azzal is, hogy sötét, bűnös világban élünk, de épp ez a levél (meg a Jn. ev.!) harcol az „igazság birtokosainak" dualista életfelfogása ellen, hogy van egy jó és egy gonosz hatalom, s igazából semmi sem múlik rajtunk... Nem, a sötétség, a gonoszság, a bűn belőlünk jön! Zseniálisan ábrázolja ezt Lázár Ervin: Virágkoldusok c. meséjében: Ha Áttentő Redáz leveszi kalapját, sötétség borul a hörpintőre, s a világra...

Összefoglalva a helyes istenismeret, s az ebből fakadó etika összefüggését: A 6.-os hittankönyv a tízparancsolatot két összekapcsolt toronyháznak ábrázolja, amelyből csak az elsőn van ajtó... Azaz, embertársaink szeretetéhez (2.kőtábla, 6-10 parancsolatok) csak a Szabadító Isten (1.kőtábla, 1-4 parancs.) megismerésén, tiszteletén, követésén keresztül juthatunk!

Imádság: A szeretet isteni ajándékáért!

Ének: 121. zsoltár, 230., 246., 459. 491. dicséret

 

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 72, összesen: 531090

  • 2024. július 18., csütörtök

    Mindannyiunknak van lelki öröksége, ami meghatározza hívő életünk mindennapjait. A szembenézés ideje, ha a hétköznapok ízetlenné válnak. Molnár Sándor...
  • 2024. július 18., csütörtök

    Lelkészek és egyházi munkatársak számára rendezett közös elcsendesedést a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa
  • 2024. július 18., csütörtök

    A tahi lelkészhét központi témája ezúttal a keresztyén reménység volt.
  • 2024. július 17., szerda

    A növekedés nem nagy csodák eredménye, hanem apró, hétköznapi lépéseké – tapasztalták meg a délegyházi reformátusok, akik a bizonytalan jövőre is mert...
  • 2024. július 16., kedd

    Mitől él az Ige? Sorozatunkban személyes válaszokat keresünk a nehezen megfogható kérdésre. Ezúttal Veres Sándor, a Dunamelléki Egyházkerület főgondno...
  • 2024. július 15., hétfő

    Átadták a Monorierdői Református Egyházközség Erdei Csillagfény Református Bölcsődéjét, mely szeptembertől 28 gyermek ellátását teszi lehetővé.
  • 2024. július 15., hétfő

    Bagyó Sándorral, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnökével beszélgettünk: nem könnyed nyári olvasmány.
  • 2024. július 11., csütörtök

    A meddőség talajából is születhet valami szép, valami új, valami maradandó. Muzslai-Bízik Hannával beszélgettünk.
  • 2024. július 10., szerda

    Pillanatképek a monorierdői református gyülekezet csillagásztáborából.
  • 2024. július 10., szerda

    Önismeret és párkapcsolati kérdések színházzal és pszichológiával